07.08.2022, 23:51

Kreşe Giden Çocuğa Ne Öğretilir?(1-3 YAŞ)

Okula yeni başlayan miniklerimiz için amaç, öncelikle temiz, sağlıklı ve güvenilir bir ortamda mutlu olmalarını sağlamaktır. Bunun yanında da akademik eğitim süreçlerine oyunlarla adım atmalarıdır. Bugünün küçüğü, yarının büyüğü olarak geleceğimizin parlayan yıldızları olacaklardır. 

Peki oyun hedefleri neler olmalıdır?

Bilişsel Gelişim Oyunları

Algılama, Anlama, Akılda tutma, Dikkat etme, Dil gelişimi, Hatırlama, Konuşma, Düşünme, Problem çözme

Psiko-motor Oyunlar: Psiko-motor gelişim baştan ayağa, merkezden dışa doğru ve büyük kas — küçük kas gelişimi olmak üzere ele alınır. Büyük kas psiko-motor gelişim: Bu gelişim “kaba psiko-motor becerileri” olarak ifade edilir. Bir bütün olarak vücudun genel hareketlerini ve denge dinamiğini kapsar. Emekleme, ayakta durma, yürüme, koşma, salınım, dönme, yuvarlanma, zıplama, denge gibi hareketler üzerideki kontrolü anlatmak için kullanılmaktadır. Küçük kas psiko-motor gelişim: Bu gelişim ”ince psiko-motor beceriler” olarak ifade edilir. Eli ve ayağı kullanması ile ilgili becerileri kapsar.

Öz bakım Oyunları: Düşünce süreçleri, Hafıza kapasitesi, Problem çözme becerileri, Dil, Görme, İşitme, Koku, Tat alma

Sosyal gelişimi destekleyici Oyunlar: Çocuğumuzun Sosyal Gelişimi İçin Etkinlik Önerileri

Farklı Rolleri Üstlenelim Oyunu

Çocuklar, pek çok davranışı taklit ederek öğrenirler. Sosyal gelişim konusunda da, toplumda farklı roller olduğunu bu yolla öğretebilirsiniz. Örneğin; farklı rolleri üstleneceği oyunlar oynayın. Öğretmen, doktor, anne, baba gibi rolleri üstlenerek oynanan evcilik oyunları sosyal gelişim açısından son derece önemlidir. Çocuğunuz farklı rolleri deneyerek, toplumsal hayatı daha çözümler. Ayrıca bu tarz oyunlar dil gelişimi açısından da destekleyicidir.

"Kim Olmak İsterdin?" Oyunu

Çocuğunuzla ” Kim Olmak İsterdin” oyunu oynayabilirsiniz. Gözlerini kapatmasını ve kim olmak istediğini hayal etmesini isteyin. İsmini söylemeden hangi özelliklerini beğendiğini düşünmesini isteyin. Daha sonra, bu kişinin resmini pastel boyalarını ve istediği malzemeleri kullanarak çizmesini isteyin. Resmini tamamladığında kim olmak istediğini ve hangi özelliklerini beğendiğini anlatmasını isteyin. Bu etkinlikle çocuğunuz olumlu düşünmeye ve başkaları ile ilgili olumlu düşünceler geliştirmeye odaklanacaktır.

Merhaba, Tanışalım Oyunu

Bu oyun için müziğe ihtiyacınız olacak. Çocuğunuzun sevdiği bir müziği açın ve dans etmeye başlayın. Müzik durduğunda çocuğunuzla birbirine merhaba diyerek el sıkışın. Ardından tekrar müziği açın. Müzik her durduğunda çocuğunuz ve siz kendiniz anlatan bir tanışma cümlesi kurun. Örneğin; “en sevdiğim renk mavi, 5 yaşındayım” gibi fiziksel ve duygusal özelliklerinizi anlatan cümleler kurun. Her cümle sonunda müzikle dansa devam edin. Bu sayede çocuğunuzun kendisini ifade etme ve sosyal becerilerine katkı sunmuş olursunuz.

Dil Gelişimini destekleyici Oyunlar:

Alıcı dil çalışmaları, İfade edici dil çalışmaları, Fonolojik ses farkındalığı, Ses taklit çalışmaları , Harf temasına uygun hikaye çalışmaları, Ses vurgusu, Kelime hazinesi arttırma, Türkçe'yi doğru kullanma

Kreş Eğitimi için küçük bir çaba büyük bir geleceğin habercisidir.

Sevgilerimle..

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 30 Eylül 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı